Noviny / Newsletter

Od septembra 2014 sú naše internetové noviny koncipované ako mikroportréty, ktoré sú sprevádzané obrazovou časťou. Cieľom internetových novín je objavenie neobjeveného a sprostredkovanie informácií priamo od obyvateľov Liptova, formou “o nás pre nás”, ktoré by inak zostali okrajovými, alebo zabudnutými. 

We have been publishing our internet-based newsletter since September 2014. We publish microportraits of people who are "sticking out" of crowds within the region of Liptov in Slovakia. We accompany microportraits by visuals and our aim is to talk about what would otherwise be ignored or forgotten.

Write to us: fotobezka.zuzana@gmail.com

Denimize - o textilnom ateliéri Biby a Barbory Dúhových

9.May 2018 - Bývajú na okraji lesa v Ružomberku, pod značkou Denimize fungujú od roku 2015. V minulosti dcéra a matka Dúhové spolupracovali s Vladom Tauberom - expertom na tkáčstvo. Vtedy sa ich dizajnérske zoskupenie volalo TDhandmade. Prečítajte si o tom, ako tieto úžasné ženy tvoria a čo ich inšpiruje.

Mám fajkový sen - rozhovor s Marekom Kandom

10.Oct 2017 - Fajkár Marek Kando má najradšej slobodu v dizajne - jeho dizajn je založený na hľadaní vyváženosti jednotlivých elementov a na nekonečnej trpezlivosti.

Rozhovor so Simonou Hulejovou

25.Sep 2017 - Simona žije na Liptove - je speváčkou, hudobníčkou a vnučkou známej folkloristky Hany Hulejovej.

Rozhovor s Dominikom Fínikom

1.Jul 2017 - Dominik Fínik je niekdajším pankáčom, dnes tancuje pre folklórny súbor Liptov. V minulosti mal folklór zafixovaný ako Senzi Senzus a tvrdí, že tanečník musí ovládať aj nechet na ruke. S Dominikom sme sa pozhovárali o mužnosti, dozrievaní, gazdovstve, kmeňoch a o inom.

MÁM TO V OKU - rozhovor s fotografkou Michalou Obšitošovou

23.May 2017 - Michala Obšitošová je fotografka. V súčasnosti navštevuje prvý ročník na katedre fotografie, na VŠVU v Bratislave.

BLOG SEM, BLOG TAM - rozhovor s blogerom Jánom Benčíkom

12.Mar 2017 - Na sociálnej sieti Facebook je ako doma - práve prostredníctvom nej už niekoľko rokov z vlastnej iniciatívy odhaľuje extrémistov na Slovensku. Ján Benčík je autorom blogu, ktorý je v dnešných mesiacoch azda najnavštevovanejším.

LIPTORIENT - rozhovor s Bibiánou Hlaváčovou

16.Dec 2016 - "Tanec je ako terapia. Je to niečo plné ženského pohybu a cítiš sa potom dobre." B.H. Vyspovedali sme Ružomberčanku Bibiánu Hlaváčovú. V roku 2006 sa z vlastnej iniciatívy, spolu s ďalšími ženami, popri plnení materských povinností začali neformálne stretávať. Neskôr, v roku 2010 založili občianske združenie Orientalico, ktoré dnes zastrešuje rôzne umelecké aktivity.

Rozhovor s Fedorom Polónim - ružomberským Henri Cartier-Bressonom.

24.Nov 2016 - Prvý raz sme sa stretli na výstave MY SPACE / MY PLACE v bývalej handrárni v Ružomberku.

ZBIERAM TO, ČO SA MI PÁČI, ALEBO V ČOM VIDÍM KRÁSU - rozhovor s Ľubomírom Priesolom.

19.Sep 2016 - Osem rokov žil v Španielsku, zbiera veci, ktoré ho robia šťastným a ktorým rozumie. Do Izraela sa nedostal a momentálne žije na Liptove. Do jeho súkromia ma nechal vstúpiť zberateľ Ľubomír Priesol.

POĎME SA OKÚPAŤ A IDEME NA TO! Rozhovor s Juditou Feňvešovou z Liptovského Hrádku.

13.Apr 2016 - Už odmala som rada navštevovala domácnosti. Ešte k tomu zbožňujem, keď je niekto spontánny. Vtedy pozývam aj ja do mojej oázy, uvarím príjemný odvar, zakryjem dekou tej istej vlnovej dĺžky a v domácom prostredí potom spolu naprávame svet tak, aby nám dával zmysel. V májovej edícii novín sme sa porozprávali s intuitívnou maliarkou, "odkrývačkou" ľudskej psychiky, divadelníčkou, aktivistkou, zakladateľkou tzv. školiteľských výstav a matkou, Juditou Feňvešovou z Liptovského Hrádku.