Na Slovensko nikto nechce ísť / Nobody wants to go to Slovakia.

Na Slovensko nikto nechce ísť / Nobody wants to go to Slovakia.

28.august 2015, Maďarsko.

   Veľkoobchod Hyza - nabalené vrecká z obchodu s "čiernym mäsom" - tí zodpovední zasa zahalia svoje zverstvá rúškom nehumánnosti - zaprením seba samých. 
Moje letné štipendium zamerané na prácu okolo Holokaustu v susednom Maďarsku okamžite pohltila masová emigrácia. Nebol deň, kedy by som sa cestou do galérie nedostavila na stanicu Nyugati, alebo Keleti v Budapešti a s hnevom, súcitom a či chtíčom zavrieskať si, vzala som fotoaparát a rozprávala sa s emirantami najmä z Afganistanu, Sýrie a Somálska.

    Muž z Afganistanu sa mi zdôveril, že šiel celé dva mesiace pešo, kým sa dostal do Budapešti. Vedľa neho sedí tehotná žena - očakávam pôrod pred mojimi očami. Stojím a revem, stojím a trasiem sa. Augustová Keleti je miestom, ktoré mi umožní zúčastniť sa na traume priamo v epicentre. Asi po týždni, popri inštalácii v Gallery8, nachádzam v sebe odpoveď: NESTAČÍ SA PRIZERAŤ, TREBA KONAŤ. Vezmem veci po svojich deťoch a odvlečiem ich na stanicu s tým, že sa tam už viac nevrátim. Zúfalo hľadám ženy spred včerajška, no márne.

  Stanica sa obmieňa hodinu po hodine a je nemožné nájsť rovnakých ľudí na tom istom mieste čo i len o pár hodín neskôr. Je 07:00 ráno, prší. Po ženách ani stopy. Napadlo ma vojsť do metra - možno sa ukryli pred dažďom. Potvrdilo sa - ženy stáli na rohu metra, všetky spolupatrične pokope. Zistím, že sú zo Sýrie - s najstaršou babkou sa po anglicky dohovorím. Rozplače sa, keď jej dávam kočík po svojich deťoch, ktoré práve z Budapešti odišli bez kontroly na hraniciach so Slovenskom. Do našej krajiny podľa mojich výskumov nik nechce ísť...

O týžďeň neskôr som už už fotila na stanici so 6 ročnou dcérou Marlene, kedy odpovedám na jej otázky. Video čoskoro...

Our August edition is documenting the Nyugati and Keleti train stations in Budapest. There on everyday basis the countless amount of refugees from Syria, Sudan, Afghanistan and other war-led countries arrive.

Mid-August 2015, Keleti station, Budapest / "TRANSIT ZONE".

Migration Aid has arranged the controlled zone for immigrants to settle in while they are waiting for their documents in aim to get further. Most of people have targeted Germany as their final destination. In general, people are not interested in Slovakia saying we are poor. I hear that immigration officials have speeded up their process of legalising documents so the immigration flow is faster. The wall between Serbia and Budapest is nearly completed but my belief that it will "do the job" is fading away. BECAUSE IT WILL NOT. It will only strengthen links with the human traffickers who will demand from immigrants to pay more to get through.