BATMAN alias ORIENTÁCIA V TME: hosťom v aprílovej dišpute bol František Bernadovič.

BATMAN alias ORIENTÁCIA V TME: hosťom v aprílovej dišpute bol František Bernadovič.

Podľa Františka v každom človeku niekto drieme. Ako hovorí: „ Niekedy to človek nedotiahne ďaleko, lenže ak sa drží tej svojej veci, dáva to zmysel spoločnosti."

Keď sa povie netopier, mnohí si predstavia upíra, ktorý sa človeku zahryzne do krku a cicia z neho krv. V rozprávkach, mýtoch a legendách mnohých národov symbolizujú netopiere zlo. Čo na to hovorí expert?

František je autorom knihy: NETOPIERE-TAJOMNÍ OBYVATELIA JASKÝŇ, Vydala © Správa slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši v Knižnom centre, Žilina.

Výňatok z knihy NETOPIERE-TAJOMNí OBYVATELIA JASKÝŇ, autor: František Bernadovič.

 

"Všetci čerti majú krídla netopiera" František Bernadovič a Michal Daubner, odborný príspevok o netopieroch v Katolíckych novinách, 2013.

 

SINTER 17, Časopis Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš. Františkova báseň, Balada o ruži, bola publikovaná v časopise v roku 2009.

 

KALONE - fenomén opeľovania kvetov netopiermi. Každý záhradník vie, že dobrá úroda závisí od toho, či sa semená zasejú v správnom čase na správne miesto. Preto môže znieť čudne, že jedni z najlepších záhradníkov v dažďovom pralese sejú v noci a zo vzduchu. Týmito záhradníkmi sú kalone, plodožravé netopiere, niekedy tiež prezývané lietajúce líšky.