PRIRODZENÉ JAVY - LEP s divadelným režisérom a fotografom, EDOM KUDLÁČOM.

PRIRODZENÉ JAVY - LEP s divadelným režisérom a fotografom, EDOM KUDLÁČOM.

PRIRODZENÉ JAVY.

V októbri sme sa priLEPili na témy o fotení, divadle, zmysloch a nezmysloch. V spolupráci s Galériou Ľudovíta Fullu v Ružomberku, kde sme sa presídlili (miestny kultúrny podnik Panoptikum, kde sme LEPy doposiaľ realizovali, je mimo prevádzky), sme vyspovedali úžasného divadelného režiséra a fotografa, EDUARDA KUDLÁČA.

Eduard Kudláč (1972) – režisér, vyštudoval divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Svoje zameranie na hľadanie nových možností divadla cez pohyb a akciu rozvinul vo vlastnom združení phenomenontheatre, ktoré založil v roku 2000 ako nezávislú platformu pre súčasné divadlo. Od roku 2009 je umeleckým šéfom Mestského divadla Žilina, ktoré profiluje ako divadlo s odvážnou dramaturgiou, zameranou prevažne na súčasné texty. Spolupracuje s divadlami na Slovensku aj v Čechách.Intímnou formou myslenia sa pre neho stala fotografia. Najosobnejšie témy realizuje práve cez ňu, mimo územia kamennej inštitúcie, jazyk však zostáva napriek rôznorodosti médií minimalisticky príznačný. Je držiteľom viacerých ocenení.

Zaujíma sa o stopy, ktoré obsahujú symptomatickú pritomnosť človeka. Keď nepracuje v divadle, fotografuje. S jeho tvorbou sme sa osobne zoznámili v galérii Plusmínusnula, Žilina. Ďalšie stretnutia prebehli na sociálnej sieti. Komunikujeme prevažne prostredníctvom situácií, v ktorých sa deje niečo, čo obe strany zaujíma.

"Nemyslím si, že ktokoľvek môže akokoľvek určovať pravidlá spôsobu života. Existuje iba jedinečný spôsob myslenia, jedinečný vzťah k spoločnosti, k sebe. Poznanie je natoľko diverzifikované a osobné, že nijaké všeobecné zásady zmysluplnej existencie neexistujú." E.K.

Výber z aktuálnej divadelnej tvorby režiséra:
2014: Ilúzie SND Bratislava
2014: Zlodeji, MD Žilina
2014: Opití, MD Žilina
2015: Strasti Života, Národní divadlo Praha
2015: Besy, MD Žilina
2016: Nevina, SND Bratislava
2016: Fligny, koks a fachmani DPB Ostrava

Vypočujte si Eda na Triaška a Čejka FM:
https://www.mixcloud.com/radio
…/triaska-a-cejka_fm-1952016/… 

https://www.facebook.com/galerialudovitafullu