LÁSKA K VLASTI - dve februárové dišputy s Jánom Benčíkom a Petrom Kalmusom

LÁSKA K VLASTI - dve februárové dišputy s Jánom Benčíkom a Petrom Kalmusom

Ján Benčík je obyčajný človek - bloger, vzácna bytosť, dôchodca, ktorý nedávno získal ocenenie Biela vrana. V máji 2016 ho prijal v kancelárii prezident Slovenskej republiky. Už niekoľko rokov totiž monitoruje extrémistov na Slovensku, ktorých aktivity prekračujú hranice ľudskosti. Stretnime sa s ním, podeľme sa o naše názory.

Do dišputy LEP s Ján Levoslav Benčíkom v Diere do Sveta- LM sa príde osobne zapojiť slovenský výtvarník Peter Kalmus, ktorý žije a tvorí prevažne v Košiciach. Umenie považuje za životný štýl, je laureátom Ceny za spoločensky angažované umenie. Jeho dielo, ktoré v decembri 2016 prezentoval v Open gallery v Bratislave s názvom „12 apoštolov“ vzniklo na základe blogov Jána Benčíka. Bolo vystavené na výstave Hranice tolerancie s podtitulom Peter Kalmus prezentuje Bielu vranu ukazuje skutočnú tvár 12 „osobností“ z radov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

 

Peter Kalmus, Open gallery, Bratislava, 2016.

 

 

Ďalšie diela Petra Kalmusa:

* V rodisku signatára Pozývacieho listu komunistického normalizátora Vasiľa Biľaka, v obci Krajná Bystrá dňa 22. februára 2015, spolu s Ľubošom Lorenzom, obliali červenou farbou jeho bustu. Politické gesto zafarbenia pamätníka sa stalo podľa DenníkaN Kultúrnou udalosťou roka 2015.

* Vo vynovenej synagóge v Lučenci jeho životné monumentálne dielo Memento, pozostávajúce zo štyroch kamienkami naplnených sklenených tunelov, v Pamätný deň holokaustu a rasového násilia r. 2016 odhalil prezident SR Andrej Kiska.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotobežka prináša mikroportréty zaujímavých ľudí, ktorí svojimi životmi inšpirujú. Je živým médiom - naivným žurnalizmom, fotografiou, textom, videom a ceruzkou skúma sociálne štruktúry miest a kultúr.
LEP je o diskusné fórum, ktoré je založené na využití dišputy, videa, filmu, fotografie a investigatívneho žurnalizmu. Zámerom je spestrenie komunikácie miestnych ľudí v meste Ružomberok. Cieľom je iniciovať samotnú zmenu, sociálne analyzovať, ako aj historicky zhromaždovať dáta v regióne Liptov.

www.dieradosveta.sk