MÁM FAJKOVÝ SEN - rozhovor s Marekom Kandom

MÁM FAJKOVÝ SEN - rozhovor s Marekom Kandom

S Marekom som sa prvýkrát stretla pred dvoma rokmi v miestnom kultúrnom centre Panoptikum. Pamätám si ho ako zanieteného hráča spoločenských hier. V tom istom roku som si ho trochu viac v roku 2016 všimla počas februárovej dišputy s dokumentaristom Marekom Šulíkom a jeho študentom Edom Cichom. Odvtedy sme sa v meste stretli niekoľkokrát. Zaujala ma jeho kľudná povaha a originalita v tvorbe fajok. Marek má trpezlivosť a vie ako na to. Inšpirujme sa spolu jeho pohľadom na seba samého. https://www.instagram.com/marekkandopipes/

 

ZH: Kedy si začal vyrábať fajky a čo ťa k tomu viedlo?

MK: S fajkami som začal približne pred šiestimi rokmi. Študoval som vtedy na vysokej škole a mimo štúdia som viac menej nič nerobil. Vďaka tomu som mal časový a kreatívny priestor, ktorý som mohol využiť. Raz ma napadlo kúpiť si fajku a keď som vtedy začal niečo o fajkách hľadať na internete, dostal som sa na fórum, kde si rôzni výrobcovia vymieňali vedomosti o výrobe. Vždy ma tieto kreatívne veci v minulosti zaujímali, či už stavanie rôznych modelov, alebo práca v dielni u starých rodičov. Preto, keď som sa oboznámil s procesom výroby, vedel som, že som schopný sa konkrétnej výrobe venovať a rozhodol som sa skúsiť to.

 

 

ZH: Pokús sa nám opísať tvoj fajkársky rukopis.

MK: Ku svojmu rukopisu som sa dostal až pred niekoľkými rokmi. Zo začiatku bola moja výroba len o kopírovaní cudzích fajok a vylepšovaní procesu – odstraňovanie chýb a zlepšovanie finálnej rovnováhy konkrétneho výrobku. Keď som si bol procesom relatívne istý, mohol som viac času venovať vlastnému dizajnu a vytváraniu svojho vlastného „hlasu“ v ňom. V dizajne ma zaujíma používanie jednotlivých línií, ich vzájomný súzvuk a zapájanie ostrých hrán. Stále je to ale o hľadaní vyváženosti jednotlivých elementov – kde zapojiť hranu a ktoré z nich radšej zaobliť a vyriešiť plochou. To sú základné časti môjho dizajnu, ktorým sa venujem a do budúcnosti ich budem neustále meniť.

 

ZH: Aké drevá používaš a ktoré je tvoje obľúbené?

MK: Pri výrobe fajok sa najčastejšie používa briarové drevo, je to koreň. V rámci jeho technických vlastností najlepšie znáša teplo pri fajčení. Na výrobu náustkov používam rôzne plasty. Na výrobu farebných doplnkov na fajkách používam rôzne exotické alebo domáce dreviny (eben, boxwood, purpleheart), prípadne rohy zvierat. Moje najobľúbenejšie drevo je ale určite purpleheart, vďaka jeho rovnomennej kresbe a netradičnej fialovej farbe.

 

 

 

ZH: Ktorý iný výrobca fajok ťa oslovil a prečo?

MK: Tých je veľa a každý z nich má svoje vlastné elementy vo fajke ktoré sa mi páčia a ktoré následne ovplyvňujú moju tvorbu. Bo Nordh pre jeho priekopnícke tvary (60. – 90. roky) a jednoduchosť použitých materiálov. Alexander Ponomarchuk pre ostrý a zároveň elegantný dizajn. Viktor Yashtylov pre jeho dokonalé prevedenie. No najviac Takeo Arita, pre schopnosť vytvoriť jednoduché tvary ktoré vyzerajú zložito, a Mikhail Revyagin pre jeho obrovskú kreativitu.
 

ZH: Akých máš zákazníkov a ako k nim prídeš?

MK: Viacmenej mám dva druhy odberateľov. Sú to buď jednotlivci, ktorí si kupujú fajky do svojich súkromných zbierok a na používanie, alebo sú to obchody s fajkami, ktoré tieto fajky ďalej predávajú konečnému spotrebiteľovi. Keďže väčšina mojich odberateľov je zo zahraničia, skontaktujem sa s nimi pomocou sociálnych sietí. Buď narazia na moje profily a priamo ma kontaktujú, alebo ja nájdem ich stránku a predstavím sa im pomocou emailu (obchody). Ďalšou formou získania odberateľa je osobný kontakt. Vždy, keď sa nachádzam v cudzej krajine, na internete vyhľadám kamenné obchody, v ktorých sa následne zastavím a dohodneme sa. Zo zahraničia sa moje fajky nachádzajú vo väčšine Európy, Severnej Amerike, alebo Východnej Ázii. Odberateľov na Slovensku väčšinou získam osobným kontaktom na fajkových akciách.

 

ZH: Ako by si opísal slovenský trh?

MK: Asi by som nerád hodnotil slovenský trh, keďže sa naň nezameriavam a moje názory by mohli byť skreslené.

 

ZH: Je podľa teba výroba fajok umením, alebo remeslom?

MK: O tomto sa vedie dlhá debata.Je to téma, ktorá by sa dala rozoberať asi večne. Sám by som povedal, že výroba fajok je kombináciou umenia a remesla, prípadne to záleží od prístupu konkrétneho výrobcu. Osobne to ale nekategorizujem, výroba fajok je výroba fajok.

 

Autor fotografií: Fotobezka, 2017

 

ZH: Aký máš najhorší a nalepší zážitok s fajkami?

MK: Najlepšie zážitky sú väčšinou kontakty so zahraničnými obchodmi a ich reakcie na moju tvorbu alebo keď mi zákazník pošle fotku fajky, ktorú si niekedy odo mňa kúpil a často ju používa. A najhorší zážitok? Ťažko povedať, pravdepodobne problémy pri výrobe a stratené nervy.

 

ZH: Ako vidíš Ružomberok? Čo by si v meste zmenil?

MK: Ružomberok je fungujúce mesto, ktoré nie je ani veľké, ani malé so super polohou, v ktorom sa dá viesť kľudný život. Je toho veľa, čo by som zmenil – odstránil by som papierne, z kaštieľa by som spravil kaštieľ, vytvoril by som podmienky pre podnikateľov, atď.

https://www.facebook.com/Marek-Kando-pipes-540166769352279/

https://www.instagram.com/marekkandopipes/

https://www.youtube.com/watch?v=05SE79iT2Ek