Laco - rozhovor s Lacom Balážecom

Laco - rozhovor s Lacom Balážecom

Čo obnášalo prevádzkovanie teraz už neexistujúceho kultúrneho centra Panoptikum v Ružomberku? Aj o tomto sme nedávno spolu diskutovali s Ladislavom Balážecom, ktorý stál za teraz už neexistujúcim kultúrnym centrom v Ružomberku. Laco je spoluorganizátorom a jedným z hovorcov na spomienkových podujatiach na počesť zavraždeného Jána Kuciaka a jeho priateľky. Ľudí ako on, je dnes už málo. Aktivista a organizátor hudobných festivalov v súčasnosti pôsobí ako starosta v Partizánskej Ľupči.

 

ZH: Zoznámili sme sa v roku 2014. Bola som v Ružomberku čerstvo prisťahovaná a hľadala som niekoho, kto by bol „rovnakej vlnovej dĺžky“, niekoho s kým by som mohla spolupracovať na kultúrnych projektoch. Oslovila som Panoptikum a ešte Dieru do sveta v Liptovskom Mikuláši s tým, či by mi pomohli zrealizovať dišputy LEP. Keď som vás v tom istom roku prišla pozrieť do Panoptika, priestor ste renovovali. Prvé dišputy sa odohrali práve vo vašom centre, čo si nesmierne vážim. Prečo ste vlastne Panoptikum zavreli?

LB: Bolo to dosť náročné venovať sa niečomu, čo nie je ziskové. Ja sám som sa vzdal príjmu na úkor občianskeho združenia. Mám rodinu a úver. Problémov bolo však viac: vzťahy medzi zaangažovanými ľuďmi boli narušené a neboli viac v prospech pozitívnych zmien. Problémom boli tiež susedia, ktorí si kúpili byt obďaleč Panoptika. Tí sa mi vyhrážali. Koncerty sme museli ukončiť vždy o 22:00 hod. Rozhodol som sa to teda ukončiť.

 

ZH: Čomu si sa venoval predtým ako si začal prevádzkovať Panoptikum?

LB: Študoval som biológiu a geografiu na prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V piatom ročníku som zo školy na základe vlastného rozhodnutia odišiel. Neskôr som bol stavby vedúci, keď sa prerábali domy v Ľupči. No a mal som aj zdravotné problémy. Bol som tiež organizátorom dvoch ročníkov hudobného festivalu Pre pána Jána fest, čo bol multižánrový festival svojho druhu na Liptove.

 

 

 

ZH: Čo ťa viedlo ku kandidatúre na starostu Partizánskej Ľupče?

LB: Chcem zmenu. Nepáčilo sa mi ako to v Partizánskej Ľupči funguje. Nič sa tu nedialo a do ničoho sa neinvestovalo. Minulý starosta zadĺžil dedinu - postavil tu dom dôchodcov ale na úver. V blízkosti Partizánskej Ľupče bola vybudovaná aj skládka – vozí sa tu odpad z Mondi SCP. Z toho má ale dedina istý príjem.

 

ZH: V rozhovore s Denníkom N sa zmieňuješ, že v niekdajšej Nemeckej Ľupči žilo 6 židovských rodín, ktoré boli deportované do koncentračných táborov. Medzi nimi aj rodina Gálovcov...

LB: Áno, tejto temnej téme sa už vlastne venujem. Mojim plánom je prejaviť česť týmto rodinám a ospravedlniť sa. 

 

ZH: V pozícii starostu si pomerne krátko, ako ti „starostovanie“ zmenilo život?

LB: Ešte nie som s pozíciou celkom stotožnený. Učím sa ako riadiť ľudí. Ako starosta mám na starosti 70 zamestnancov a na pleciach rozpočet. Je to zodpovednosť. Momentálne chodievam na rôzne školenia. Ľudia si zvolili zmenu a tú chcem aj docieliť.

 

ZH: Aké sú tvoje najväčšie prekážky, ktoré musíš zdolať v prospech ľudí, ktorí žijú v P. Ľupči?

LB: Je toho viac. Momentálne zápasíme s miestnou školou. Škola urobila niekoľko nesprávnych postupov. Odchádzajú nám z nej deti a to je škoda. Mojim plánom je zmeniť myslenie ľudí v dedine. Chcel by som, aby sa miestni viac pozerali na históriu.

 

 

ZH: Tvojim sloganom počas volieb bolo: „Ladislav Balážec – starosta plný života.“ Aké máš vízie? Ako chceš zmeniť dedinu?

LB: Chcem aby ľudia videli, kam sú investované peniaze. Plánujem naštartovať komunitný život. V zime sme sa v obci stretli na sánkovačke. Bol som prekvapený z vynikajúcej účasti. Ďalšou vydarenou akciou bola miestna zabíjačka spojená s fašiangovým karnevalom. Cieľom týchto podujatí je tiež aby sa navzájom spoznali noví ľudia, ktorí sa do dediny prisťahovali.

10. - 15. Júna 2019 sa bude v Ľupči konať architektonicko - výtvarný workshop. Máme v pláne pracovať na záchrane Ľupčianskych humien, ktoré sú pre lokalitu veľmi špecifické a považujeme ich za miestny skvost. Máte sa jednoducho na čo tešiť.

 

ZH:V lete spolu so spoluorganizátormi pripravujete druhý ročník hudobného festivalu Sound garden. Ktoré kapely potvrdili účasť ? Čo minulé leto hovorili na " hudobný hluk" postaršejší v dedine?

LB: Pýtal som sa na sťažnosti od ľudí na obecnom úrade. Keď hrali B-Complex o 01:00 hodine, očakával som sťažnosti. Na moje počudovanie neboli žiadne. Naopak, ľudia boli unesení. Spoluorganizátormi festivalu sú Marek Pavlík a Robo Ganobiak. Už teraz potvrdili účasť na tohtoročnom festivale kvalitné kapely ako Modré Hory, Latrino Cubano a iní.

 

 

ZH: Takže v Ružomberku už kultúru robiť nebudeš?

LB: Teraz mám čo robiť pre Partizánsku Ľupču. 

 

Ďakujem za rozhovor, Fotobežka.