BATMAN z Liptova: rozhovor s Františkom Bernadovičom o netopieroch a vojnách.

BATMAN z Liptova: rozhovor s Františkom Bernadovičom o netopieroch a vojnách.

Prehovoril František Bernadovič.

ZH: Venujete sa popri chyropterofaune aj ornitológii?

FB: Viete čo, nie je to presne tak. V každom človeku niekto drieme. Niekedy to človek nedotiahnie ďaleko, lenže ak sa drží tej svojej veci, dáva to zmysel nielen jemu, ale aj spoločnosti. Vždy som mal vzťah k prírode. Štyri roky som chodil na geologickú priemyslovku v Spišskej Novej Vsi. Potom som odišiel na Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave. Študoval som v odbore kryštaliniky a diaľkovo som popri tom študoval biológiu a chémiu. No prišiel rok 1968 a bývalú Československú socialistickú republiku, ktorej bolo Slovensko súčasťou, obsadili vojská. Vtedy sa konal konkurz na správcu v jaskyni Driny v Malých Karpatoch. Vzali ma tam, aby som to tam dal dokopy aj s jedným ornitológom. Neskôr som pracoval v Demänovskej jaskyni, ale najmä v Jánskej jaskyni. 

ZH: Spomínali ste, že ste objavili jaskynný chrám...

FB: Poznáte Waltera Brichtu? Bol to profesionálny horolezec, študent z Bratislavy, ktorý sa utopil. Týždeň po záchranárskej akcii som objavil jaskynný chrám - tam sa nachádzajú krásne kvaple. Tento chrám bol symbolicky pomenovaný "BRICHTOVA SIEŇ".

ZH: Tam ste sa prvýkrát stretli s netopiermi?

FB: Nie, nebolo to v jaskyni.

ZH: Ako je to s mláďatami u netopierov?

FB: Všetky druhy netopierov majú mláďatá v júni. Koncom júla mladé netopiere už vedia lietať a vytvárajú samičie kolónie. Jediná samičia kolónia netopierov obyčajných na Liptove bola v kostole v Hrboltovej. Katolícke noviny, čo sú noviny súčasného kresťana, ma poprosili, aby som o nich niečo napísal. Ja zvyčajne nepíšem pre tieto noviny. Ako sa hovorí, "Všetci čerti majú krídla netopiera" - netopiere sa ľuďom spájajú s diablom a preto niektorých ľudí tento článok, ktorý som napísal pobúril.

ZH: Ako ste si článok teda obhájili?

FB: Viete, netopiere majú plné kosti, nie duté. Potrebujú skonzumovať veľa hmyzu, majú veľkú spotrebu a tým pádom produkujú veľa trusu. No a to bol problém - farár z kostola po publikovaní článku zabarikádoval netopierom vletovú dieru. Nemali sa teda kde vrátiť a tak poletovali po Liptove.

 

 

ZH: Prečo práve netopiere...?

FB: U mňa majú netopiere takú istú hodnotu, ako každý iný živočích. No odkedy som sa stal jaskyniarom, k jaskyni patria aj netopiere.

ZH: Ako je to s ich úžasnou orientáciou?

FB: Každý druh netopierov vydáva inú frekvenciu. Existuje tzv. "BAT DETECTOR" - je to prístroj na zachytávanie nepočuteľných vĺn. Čo druh netopiera, to iná echolokácia, čo znamená orientácia netopierov v priestore.

ZH: Ako je to s poverami o prenášaní chorôb netopiermi?

FB: Doktorka Pochybová, ktorá pracuje na infekčnom oddelení sa špecializuje na túto tému. V Amerike prepukla tzv. "CHOROBA BIELEHO NOSA", je to choroba, ktorá zabraňuje netopierom v spánku. Spadá do kategórie plesní, no neprenáša sa na človeka.

ZH: Predpokladám, že veľa cestujete. Aké krajiny Vás zaujímajú a viete, aké netopiere v týchto krajinách žijú?

FB: Ako jaskyniar som cestoval do Bulharska, Rumunska a inde. Mojou obľúbenou krajinou je Francúzsko. Mám rád netopiere KALONE, inými slovami "lietajúce psy", tieto druhy netopierov pochádzajú zo starého sveta a živia sa opeľovaním.

ZH: Ste autorom mnohých článkov o netopieroch, no najviac ma zaujíma Vaša autorská kniha - je nesmierne náučná.

FB: Áno, vydal som knihu s názvom NETOPIERE - TAJOMNÍ OBYVATELIA JASKÝŇ. V roku 2004 režisér Milan Štelbaský natočil film s rovnakým názvom, na ktorom som odborne spolupracoval. Jedná sa o náučný film, ktorý prezentuje problematiku života netopierov z viacerých hľadísk. Odhaľuje závoj tajomstva nad týmito tvormi, ukazuje ich nočný a denný život, príbytky, lovenie, parazitov, hibernáciu. Zaoberá sa ich výskumom a ochranou a ukazuje ich funkciu v prírode.

ZH: Blíži sa Deň víťazstva nad fašizmom. Mám pocit, že zvieratá sa vedia orientovať viac, ako ľudia na Slovensku v politike. Slovenské politické anomálie - zjavy poslancov s fašistickými koreňmi sú toho jasným príkladom. Aký je Váš názor na nenávisť?

FB: Vo svete je zaregistrovaných okolo 15 000 vojen. Ľudia odjakživa bojovali, vždy sa nájde dôvod. Ale je len málo ľudí s potenciálom partizána. Tak isto je to aj s ochranou zvierat - nemá zmysel ich ochraňovať, ak cieľavedome nechránime prírodu. Ale o tom som sa už zmienil.

ZH: Ďakujem za rozhovor.