Sedieť na pníku a freestylovať -rozhovor s Leonardom Lofajom

Sedieť na pníku a freestylovať -rozhovor s Leonardom Lofajom

Leonard Lofaj je hudobník, umelec, reper, producent a ilustrátor. Žije na Liptove, má 19 rokov a spoznáte ho pod umeleckým menom Ley Skeletonn. V apríli 2019 mu vyšiel jeho debutový album s názvom Delírium. V tom istom čase sme sa stretli v Galérii Ľudovíta Fullu aby sme si vypočuli ukážku z jeho tvorby. Možno už tu vznikla podvedomá idea zložiť pieseň o Fullovi. Pokračujeme krátkym rozhovorom o tom, čo rád robí.

 

ZH: Kde si sa narodil?

LS: V Bratislave na Antolskej, to je v Petržalke.

 

ZH: Kedy ste sa presťahovali na Liptov?
LS: Bol som malý.

 

ZH: Tvoja rodina je usadená v Lúčkach na Liptove. Plánuješ na Liptove ostať?
LS: Neviem, ale asi áno. Vieš čo? Ale možno hej…

 

ZH: Kde momentálne študuješ?
LS: Na bilingválnom gymnáziu Milana Hodžu v Sučanoch.

 

ZH: Prečo si si zvolil túto cestu?

LS: Škola má dobré meno ale ako tak uvažujem, momentálne som došiel k záveru, že je to jedno z najhorších rozhodnutí, ktoré som urobil.

 

ZH: Prečo? Má to dočinenia s hudbou, ktorú tvoríš?
LS: Určite, je to jeden z faktorov, keďže mám málo času a na škole sa nezaoberám ničím, čo by súviselo s tým, čo chcem robiť.

ZH: Čo chceš robiť? Však už vlastne robíš...
LS: V blízkej budúcnosti sa chcem venovať audiovizuálnej tvorbe a postupom času by som rád vydával a pomáhal tvoriť hudbu iným interpretom pod vlastným vydavateľstvom.

 

ZH: To chceš praktizovať na Liptove?
LS: Všade, celosvetovo.

 

ZH: Kde začala vznikať tvoja hudba?
LS: Doma na koberci, keď som prišiel zo školy. Neskôr som si zohnal programy do počítača, v ktorých som sa začal angažovať v rámci hudobnej produkcie. Neviem hrať na žiadnom hudobnom nástroji a nepoznám noty.

 

ZH: A čo texty?
LS: Jasné, že si ich skladám sám.

 

ZH: Ktorý hudobný žáner je Tvoj obľúbený?
LS: Mám rád všetky hudobné žánre. Aj ako hudobník a aj ako konzument hudby sa snažím rozširovať svoje obzory v každom smere. Ak by som mal svoju hudbu priradiť do nejakého žánru, je to zložité. Korene má v rape, alebo v hip-hope. Možno však v nej nájsť prvky popu, rocku, či funku.

 

ZH: Kde sa vidíš o 10 rokov?
LS: Vidím sa na čele progresívneho hudobného vydavateľstva s bohatou diskografiou a úverom na krku.

 

ZH: Kedy si začal s hudbou?
LS: V roku 2011 som začal písať texty a v r. 2012 som sa začal venovať aj hudobnej produkcii. V tomto roku som aj prvýkrát zverejnil svoje prvé skladby.

 

ZH: Kde si ich môžeme vypočuť?
LS: 50 kusov môjho prvého mixtapu je roztrúsených po Slovensku. Ešte ich možno nájdem niekde po šuflíkoch. Každopádne, prvé zverejnené skladby som stiahol späť z internetu.

 

ZH: Hanbíš sa za ne?
LS: Ani nie, ale mali prevzaté beaty a tým, že som sa dosť rýchlo menil a hudobne vyvíjal, som nemal pocit, že reprezentovali moju tvorbu správnym smerom.

 

ZH: Kto je Tvoja rodina?
LS: Lofajovci - Némethovci - Hajridaz.
Rodičia sú výtvarníci a pedagógovia.

 

ZH: Čiže si vyrastal v umení.
LS: Áno, určite áno. Odmala ma rodičia viedli ku kresleniu a maľovaniu. Stále u nás doma hrala hudba. Ešte predtým, ako som sa narodil, mal otec punkovú kapelu. Takže hudbu mám v krvi.

 

ZH: Čo znamená Hajridaz?
LS: To je moja prata, moja crew, tlupa, ľudia okolo mňa. Pôvodne bolo Hajridaz naše hudobné zoskupenie ale časom sme prišli na to, že to je skôr lifestyle ako hudba. Momentálne sa tak taktiež volá moje indie vydavateľsvo. “Haj” má symbolizovať to, že sme nad vecou. “Ridaz” zasa opisuje to, že sme rideri. Jazdíme a beháme po lúkach a lesoch.

 

ZH: Takže vás môže človek stretnúť aj počas zbierania húb?
LS: Možno ak tak sedieť na pníku a freestylovať do ľudových beatov.

 

ZH: S kým robíš teda hudbu?
LS: Väčšinu mojej hudby, čo sa týka textov, produkcie a následne aj grafiky a videí tvorím celkom sám.  Avšak v rámci možností sa snažím do nej zakomponovať aj iných. Doteraz ma ľudia mohli počuť v mnohých skladbách spolu s mojim parťákom Kocom. Momentálne pripravujem spoločný projekt s gitaristom Samom Chalúpkom. Taktiež tento rok vyjde pod našim labelom projekt od novej tváre na hudobnej scéne “Fabian.” Bude to mixtape, na ktorom s ním úzko spolupracujem. Teším sa na reakcie ľudí.

 

ZH: Rozbiehate svoje nové nahrávacie štúdio v Ružomberku. Čomu všetkému sa budete venovať?LS:Momentálne štúdio zariaďujeme potom, ako nás finančne vydedili z predchádzajúcich priestorov. Počítam s tým, že na jeseň 2019 bude štúdio v plnom prúde a budem môcť nahrávať a spoznávať talentovaných ľudí z blízkeho a ďalekého okolia.

 

ZH: V septembri bude GĽF sláviť 50 výročie založenia. Bol si vyzvaný, aby si skomponoval song do krátkeho dokumentu o ľuďoch, ktorí si majstra Fullu pamätajú. V limitovanej edícii vychádza aj singel vo vinyle. Tento spolu pokrstíme počas mestského festivalu FULLOVE DNI 19. Aké pre teba bolo komponovať hudbu na mieru?

LS: Bola to zaujímavá skúsenosť, lebo moje skladby vznikajú spontánne a často v nich zachytávam svoje osobné pocity zo života. Bolo to obohacujúce zrazu pre zmenu robiť ku skladbe nejaký research.

 

 

ZH: Držím ti teda všetkých 11 a ďakujem za rozhovor.
LS: Aj ja ďakujem.

https://www.fullovedni.sk/ley-skeletonn/

 

Lay Skeletonn a jeho Diskografia:

2016 - Smutné Lovesongy A Vtipné Depresie (EP)
2017 - Kocovina (EP) (interpret - Koco Alienn, tu som robil kompletnú produkciu)
2019 - Delirium (album)

2014 - Stále viac (Mixtape)

2012 - Útek od reality (Mixtape)