Spod rúška - Peter Machajdík, hudobný skladateľ

Spod rúška - Peter Machajdík, hudobný skladateľ

Foto: ©️Autor, marec 2020.

 

 

Viac: Peter Machajdík Fan Page

Peter Machajdík - FOUR IMPRESSIONS (2011) for piano

 

ZH: Ako ovplyvnila súčasná CORONA-19 Tvoj každodenný život?

PM: Naďalej píšem hudbu, aj keď som si vedomý, že v najbližšej dobe asi naživo hraná nebude. Snažím sa komponovať stále čistejšie a jasnejšie. Píšem pre budúce časy, možno pre budúce generácie, pre budúce, možno ozdravené vnímanie sveta a chodu vesmíru. Nikdy ma nezaujímal okamžitý úspech, či už mentálny alebo finančný z toho, čo robím. Ak by som sa k takýmto prízemnostiam utiekal, robil by som zaisto niečo celkom iné. Vždy som písal anti-konzumné skladby bez vízií profitu, vyzývajúce k zamysleniu sa nad témami akou je napríklad aj zmysel existencie. Existencie nie nás a nášho ega, ale existencie ako takej. Ale aj nás.

 

ZH: Čo si objavil, že zrazu môžeš robiť, čomu si sa nevenoval, keď sme nemuseli sedieť doma?

PM: Objavil som čítanie. Keďže nepatrím k tým, ktorých zaujíma dej literárnych diel a ani filmov (to je asi nejaká diagnóza), mám súčasne otvorených niekoľko kníh. Podľa nálady preskakujem od jednej k druhej. Momentálne sú to skoky medzi Bohumilom Hrabalom, knižkou so židovskými anekdodatmi, obrovskou publikáciou o Gerhardovi Richterovi a Harariho Sapiens. Vo všeobecnosti sa však môj všedný deň príliš nenaštrbil. Našťastie.

 

ZH: Čo je pre Teba momentálne najťažšie?

PM: Pozerám sa na všetko, pokiaľ sa to dá, pozitívne. Nakoľko celý život pracujem štýlom homeoffice, nezmenilo sa toho pre mňa príliš veľa. Ťažké sú však niektoré obmedzenia, týkajúce sa pohybu a cestovania, ktoré sú pre moju činnosť dosť dôležité. Ale aj s tým sa dokážam vysporiadať. Veď tvorím pre krásne budúce časy, na ktoré dnes ešte nedovidíme. Dokážeme ich však už dnes trochu ovplyvniť, a to našou tvorbou, uvažovaním či správaním.

 

ZH: Ako pomáhaš druhým?

PM: Snažím sa rozprúdiť pozitívne energie všetkými smermi, a to svojou tvorbou, myšlienkami i činmi. Nepatrím však k tým, ktorí hovoria o tom, ako komu pomáhajú. Skôr sa pridržiavam biblického "keď niekomu niečo dávate, nechcite, aby o tom všetci vedeli". Je to zároveň zákon karmy a platí to aj v iných náboženstvách a učeniach sveta. Ale do tejto sféry som vlastne ani nechcel zájsť.

 

ZH: Čoho sa najviac bojíš?

PM: Obávam sa strachu a paniky druhých, finančných ťažkostí mnohých ľudí okolo nás i ľudí na celom svete. Obávam sa samoty tých finančne a sociálne najslabších a najzraniteľnejších. Možno niekde ďaleko v rebríčku obáv je aj isté nejasno ohľadom zásobovania potravinami. Ovšem blíži sa obdobie, v ktorom nám príroda ponúkne čerstvú zeleninu, ovocie, obilie. Nemôžem si pomôcť, ale u mňa akosi vždy víťazí optimizmus a pozitívne videnie, viera v dobro. Snáď mi to inak zmýšľajúci ľudia odpustia.