Spod rúška - Andrea Dobošová, matka dvoch detí, predsedníčka Materského centra Nevedko v Ružomberku.

Spod rúška - Andrea Dobošová, matka dvoch detí, predsedníčka Materského centra Nevedko v Ružomberku.

Foto: ©️Autor, apríl 2020.

Viac: http://materskecentrum.ruzomberok.eu

 

 

 

ZH: Ako ovplyvnila súčasná CORONA Tvoj každodenný život?

AD: S pokorou a vďakou konštatujem, že mňa Corona ovpyvnila pozitívne. Mám čas na seba, deti, domáce aktivity ako sadenie, pozorovanie rastu a zmien v záhrade, pokusy a dôkazy zobúdzania sa života okolo nás. Tiež si uvedomujem,  že nie je samozrejmé to, čo sa môže na prvý pohľad zdať v rýchlom slede každodenných povinností. Uvedomujem si, čo je naozaj dôležité. Pokým my, domáci, máme problém ako naložiť s bytím a časom doma, iní musia von bojovať s náporom pracovných povinností v službách, obchodoch, zdravotníctve a podobne a ide miestami naozaj o život.

 

ZH: Čo si objavila, že zrazu môžeš robiť? Myslím na niečo, čomu si sa nevenovala, keď sme nemuseli žiť v izolácii?

AD: Ak nestihnem(e) niečo urobiť v jeden deň, môžme sa spoľahnúť na ďalší a ďalší...

 

ZH: Čo je pre Teba momentálne najťažšie?

AD: Ako byť čo najefektívnejšia v zosúladení pracovných a domácich povinností.

 

ZH: Čoho sa najviac boijíš?

AD: Po troche všetkého, čo súvisí s Coronou a jej nevyspytateľnosťou, ale zároveň už teraz vidím ako všetko - aj to najnegatívnejšie je na niečo dobré a dáva to celé zmysel.

 

ZH: Ako sa Ťa ide súčasná situácia dotknúť finančne?

AD: Som z tých šťastných, čo môžu zatiaľ povedať, že nijako.

 

ZH: Čo by Ti momentálne pomohlo?

AD: Keď sledujem správy, tlač, online médiá a rozprávam sa s ľuďmi, nemám pocit, že by som potrebovala nejakú pomoc, skôr naopak. Hodnotiac svoju situáciu, spytujem sa sama seba ako a čím môžem pomôcť ja?! A pri pokoji a dostatku času doma na to pomaly prichádzam. Som administrátor webu i fcbk-stránky a to je mini-príležitosť ako šíriť optimizmus a vieru, že tu nemáme druhú svetovú vojnu, nemáme tu holocaust, španielsku chrípku, AIDS ani mor ... Máme tu len novodobý typ vírusu, ktorý si síce vyžiada ľudské životy ale proti ktorému sa zjavne dá zabojovať disciplinovanosťou, rešpektom, trpezlivosťou, empatiou, starostlivosťou a zdravou láskou k sebe i druhým. Verím, že všetko sa deje pre príčinu a aj súčasné dianie nás má spomaliť, aby sme znovu-objavili jednoduché veci a mali čas sa nad nimi zamyslieť. Ešte nedávny hektický konzumný životný štýl také niečo veľmi neumožňoval. Uvidíme, nakoľko sa všetci budeme schopní zamyslieť a túto novú príležitosť využiť. :)