Spod rúška - Robo Kolár

Spod rúška - Robo Kolár

Foto: ©️Autor, apríl 2020

 

Robo Kolár je v prvom rade Ružomberčan. V roku 2017 založil a odvtedy vydáva Ružomberský magazín. Dlhodobo riadi ružomberskú súkromnú stavebnú spoločnosť AVESTAV s.r.o. Vyštudoval Ekonomickú fakultu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

 

 

ZH: Ako ovplyvnila súčasná CORONA-19 Tvoj každodenný život?

RK: Moje 2 školopovinné deti, samozrejme, zostali doma. Stará sa o ne predovšetkým manželka, ktorej zamestnávateľ umožnil pracovať z domu. Naša stavebná spoločnosť pracuje v obmedzenom režime a za prísnych hygienických opatrení. Náš manažment pracuje, až na malé výnimky, z domu a niektoré z ich každodenných povinností suplujem teraz najmä ja.

 

ZH: Čo Ťa doposiaľ najviac zaskočilo?

RK: Zaskočila ma, samozrejme, v pozitívnom slova zmysle, najmä zodpovednosť našej spoločnosti. Myslím tým zodpovednosť osobná. Nosíme rúška, nakupujeme svojim blízkym, hľadáme možnosti ako si navzájom pomôcť.

 

ZH: Čo je pre Teba momentálne najťažšie?

RK: Neistota. Okrem zodpovednosti za seba a svojich najbližších je to zodpovednosť aj za našich zamestnancov a ich blízkych. Veľa krát je to práve príjem zo zamestnania u nás príjmom, ktorý je pre ich rodiny zásadný.

 

ZH: Čo si/ste ako rodina objavil/i, že zrazu môžeš/môžete robiť, čomu si sa nevenoval, keď sme nemuseli sedieť doma?

RK: Spoločné stolovanie. V hektike predkoronových dní sme sa k spoločnému stolovaniu dostali len v nedeľu. Dnes je náš režim taký, že máme každý deň spoločný obed. 

 

ZH: Ako pomáhaš druhým?

RK: Tak, ako som už spomenul, aj ja cítim silnú potrebu byť v tomto ťažkom období nápomocný. Streli sme sa s pánom Milošom Masarikom s Bratskej jednoty Babtistov, hovorili sme o oblastiach, kde by som vedel byť nápomocný. Objednal som antibakteriálne mydlá, ktoré boli distribuované tam, kde chýbali.

 

ZH: Pomáha Ti niekdo? Ako?

RK: Pomáhame si navzájom.

 

ZH: Čoho sa najviac bojíš?

RK: Bojím sa, že prestaneme byť zodpovední.

 

ZH: Ako je momentálne prevádzkovaná Tvoja firma ako to vidíš v najbližších mesiasoch/rokoch?

RK: Ako som sa už zmienil, naša stavebná spoločnosť pracuje v obmedzenom režime a za prísnych hygienických opatrení. 

 

ZH: S čím, myslíš, budeš potrebovať pomôcť o pár mesiacov?

RK: Verím, že my, ako Slovensko aj ako svet, koronavírus porazíme. Rozmýšľam v týchto dňoch, aký režim bude mať návrat k „bežnému“ životu. Aký pomalý, či rýchly nábeh to bude mať. Dôležité bude nájsť správny kompromis.

 

ZH: Ako by mohlo pomáhať mesto Ružomberok a samospráva, alebo niektorí filantropi? Myslím tým vybudovanie pomoci malým miestnym podnikateľským subjektom, ktorí finančne trpia a trpieť v najbližších mesiacoch budú?

RK: Úlohou samosprávy je v tomto období pomáhať najmä najohrozenejším skupinám ľudí z pohľadu zdravia. Roznášanie nákupov, obedov, základných hygienických potrieb a efektívne komunikovať s verejnosťou. Pomoc podnikateľom môžu asi len veľmi málo. Môžu znížiť, odložiť, alebo aj zrušiť niektoré mestské poplatky (napr. poplatky za odpad), ako prenajímateľ priestorov môžu znížiť dočasne nájom, môžu odpustiť, alebo znížiť daň z nehnuteľností. Všetko ale treba robiť premyslene - všetky príjmy sú naviazané na mestský rozpočet a hradia sa z nich výdavky.